خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

بحران مالی و خطر سقوط شهرداری ها

  پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

  علی قاسمی برم سبز:  با عبرت از گذشته بایدنقشه راهی برای شهرداریها ترسیم کرد .با هر کمیت و کیفت سه دوره مدیریت شهری و شهرداری به سبک شورایی گذشت و در این بین نیاز به یک آسیب شناسی جدی درحوزه شهرداریها کاملا ضروری به نظر میرسد. و اما دور چهارم شوراها هم برمدار زمان در گذر است و مسئله مهمی که نباید به راحتی از کنار آن گذشت و از آن غافل ماند طرح خودکفایی و استقلال مالی شهرداریهاست.

  حکایت حال حاضر شهرداریها به مانند بیماری می ماند که در کما به سر می برد و اهل خانه دستشان خالی و از علاجش عاجزند. اینروزها به نوعی خبرهای ناگوار و ناخوشایندی از ورشکستگی ،انحلال ،بحران ، رکود و فقر و بدهی شهرداریها به گوش می رسد و دامنه آن روزبه روز وسیع تر و غیر قابل انکاراست.عمق فاجعه به حدی است که وزارتخانه متبوع براین ادعا انگشت صحه گذاشت و وزیر محترم کشور از ورشکستگی ۷۰درصدی شهرداری های کشور خبر میدهد و این زنگ خطر و یک هشدار ی است برای مجموعه شهرداریها بالاخص شهرداریهای استان که شرایط حادی درقیاس با سایر شهرداریهای کشور دارند .

  با گذشت سالها از عمر شوراها و شهرداریها مشکلات مالی وعدم خودگردانی این موسسات مردمی کماکان رو به تزاید و بعبارتی بدترین دوران حیات خود را تجربه می نمایند.هرچند درمقاطعی با حمایتهای دولتی ازمحل اعتبارات ملی و استانی تغذیه و تامین می شدند اما همانندسایر بخش ها درنتیجه شرایط ناگوار اقتصادی با یک بن بست مالی شدید مواجه شدند.

  شهرداریها به عنوان یک دولت کوچک محلی ،و شخصیت حقوقی مستقل ، عمومی و غیردولتی عهده دار بخشی از وظایف دولت بر اساس اصول پیش بینی شده درمتن قانون اساسی با حضور و دخالت مستقیم مردم میباشند و علی رغم پذیرش مسولیتها و اختیارات هنوز عامه مردم، آن را به عنوان نهادی مستقل و غیردولتی به رسمیت نمی شناسند که این نگرش سبب ایجادمشکلاتی شده است و ازآنجا که هرگونه فعالیت در شهرها مستلزم کسب درآمد و صرف هزینه‌هاست و درآمدها تابعی ازوضعیت اقتصادی شهر است یکی از چالش‌ها و آسیب‌های اساسی نبود منابع درآمدی جهت تامین هزینه های شهری میباشد .

  اگرچه برای فرار از وضع موجود می توان فقراقتصادی را عامل ویژه و اثرگذار در ظهور بحران تعریف کرد ولی ریشه اساسی این چالش را باید در خشت اولیه ساختارشهرداریها جستجو کرد و بی تردید شهرداریها نیازمند یک آسیب شناسی جدی و کالبدشکافی عمومی میباشند. ازسویی در ادوار گذشته مقوله خصوصی سازی و درآمدزایی بخوبی درسطح شهرداریها عملی نشد و تشکیلات اداری و سازمانی روزبه روز حجیم و گسترده تر شد که وجود نیروی انسانی دو برابر چارت سازمانی و مازاد دربدنه شهرداریها موئد این مسئله و خود سالانه هزینه های سنگینی به دوش شهرداری تحمیل می نماید و آثار و پیامدهای سوء ناشی از آن در غالب شهرداریهای هفده گانه استان که شهرهایی کوچک و جمعیت زیر بیست هزارنفر دارندبه وضوح دیده میشود و به تبعه آن منجربه پدیده خودخوری شهرداریها شده است.

  همزمان با شروع بکار دورچهارم شورا ها و شهرداریها با شناخت و درک از وضع موجود سیاست صرفه جویی و کاهش هزینه های غیرضرور را اعمال کرده است ولی محرومیت و فقدان منابع درآمدی پایدار و وجود شهروندان کم درآمد و اقشار آسیب پذیر و تحت پوشش نهادهای حمایتی شهر درآمدزایی به حدی است که کفاف هزینه های یک نیمه سال شهرداری را نمیدهد ودست شورا و شهرداری را جهت خدمت رسانی مطلوب به شهروندان رابسته است و کلید حل آنها حمایت ویژه حاکمیتی رامی طلبد . این رویه که دامن همه شهرهای کوچک و فقیر ی که میزان درآمدها و اعتبارات آنها ناچیز است را فرا گرفته است دیر یا زود آنها را زمین گیر کرده و درنتیجه سبب کاهش سطح خدمات دهی آنها شده و شاید با کسب درآمدهای حداقلی به غیر از جمع آوری زباله ها اتفاق چشمگیر دیگری در عرصه عمرانی و خدماتی ازعهده آنها برنیاید .اوج این بحران تا جایی است که شورا و شهرداری شهر سوق برای اولین بار درتاریخ استان و قدمت نوزده ساله شهری خود طی مصوبه ای درخواست ماهانه۵۰ هزارریال بابت جمع آوری زباله از هرخانوار را نموده است و این حاکی از شرایط نامطلوب مالی شهرداریهای شهرهای کوچک است که معضلات و مشکلات آنها درسایه و حاشیه شهرهای بزرگ به حساب و به عبارتی به چشم نمی آید.

  حال از آنجاییکه بار مالی شهرداریها سرسام آور و از عهده وتوان شهرداریها خارج است انتظارمیرود دولت محترم در راستای حل مشکلات و بقا و دوام شهرداریها در ارائه خدمت متناسب با شان و نیازمردم در قالب لایحه اسقلال و خودکفایی شهرداریهای زیربیست هزارنفرجمعیت و با یک برنامه ریزی بلندمدت و حمایت و هدایت مالی و اعتباری هدفمند ، شهرداریها ی فقیر را یاری نموده و زمینه ارتقا و خودکفایی و بهره مندی ازمنابع دائمی و پایدار را فراهم تااز خطر بحران و سقوط احتمالی نجات یابند.

   

   


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : شهرداریها ,مالی ,شهرداری ,شهرداریهای ,کوچک ,هزینه ,آوری زباله ,شهرهای کوچک ,منابع درآمدی ,آسیب شناسی ,
  بحران مالی و خطر سقوط شهرداری ها

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر